חזרה לכל המדורים

שיקולים לגבי ריצוף

ריצוף על טיט ומילוי חול

שיקולים לגבי ריצוף:

המקום היה זקוק נואשות לריצוף חדש מכיוון שהקודם היה בן 70 עם 4 שכבות לילונאום או פי.וי.סי, שבור בחלקו ונראה כמו ים גלי עד סוער . הקבלן שלקחנו הגיע לעשות מדידות במקום וראינו שיש הפרשי גובה לא מעטים, היו נקודות עם הפרשים של 2 וגם 3 ס"מ. ככה אי אפשר לרצף והאפשרויות שעמדו על הפרק הן אלו:

 • מדה מתפלסת על כל המשטח, להגיע לפילוס ולרצף בהדבקה - ירד מהפרק בגלל הפרשי הגובה, מדה לא מיועד לפלס הפרשים של סנטימטרים (אין לו חוזק קונסטרוקטיבי) - שלא לדבר על המחיר שנמדד בזהב היום.
   
 • להוציא את המרצפות הקיימות, לפלס עם מדה ולרצף בהדבקה - אותה הבעיה, הפרשי הגובה הם בגלל המשטח ( הר הכרמל ) ולא בגלל הריצוף - ירד מהפרק.
   
 • להוציא את המרצפות הקיימות, לפלס עם חול ולרצף על טיט ( טיט יבש + צמנט ) - אפשרי והיה יוצא מצוין אבל גם לקחנו בחשבון שהעסק כבר הופך יקר, קבלן שיפוצים מתמחר בעבודה שלו גם פירוק (הריסה) וגם פינוי שהוא מחויב לו כחוק. בנוסף, יש את נושא זמן הפירוק\פינוי. את הכל הלקוח משלם - את הפועלים שמפרקים ואת הפינוי. מכולה בינונית יכולה להגיע ל 1200 - 1400 שח לפינוי אחד, לא כולל מע"מ.
   
 • לרצף על המרצפות הקיימות עם טיט - אולי פותר את בעיית הפרשי הגובה (פילוס) אבל לא מומלץ ומתכון לתזוזות - בטיט יש מים ואם יש בלטות למטה, אין למים לאן לברוח - ההדבקה לא טובה.
   
 • האופציה שנשארה היא למלא שכבת חול שלה מספר תפקידים - הגבהה, פילוס וספיחת הנוזלים שבטיט -  זה הפתרון שבוצע בסוף. יש לציין שהחול עבור עבודה זו הוא חול יבש יחסית ( עד 5 - 6% לחות ) מכיוון שהוא צריך לספוח עוד מים מהטיט.

עבור הפתרון הנ"ל צריך מומחה שיודע מה הוא עושה, לא נשארו הרבה כאלה, מזל שאנחנו מכירים לא מעט קבלנים ואנשי מקצוע.

החומרים השחורים הוזמנו והגיעו, קרמיקה כבר בחרתי ונמצאת במקום, קבעתי יום להגעת הרצפים ואני (גם) בתור הפועל נשארתי לפנות את המקום לקראת העבודה ולפזר 2 באלות של חול ( 80 דליים פלוס מינוס ).

יום הריצוף הגיע - קראו כתבה בנושא ריצוף על טיט.