חזרה לכל המדורים

עונת התותים

תות בכות

אחד הדברים שאני עוסק בהם לאחרונה במחשבותי הוא הזכרון. אם להיות יותר ספציפי אז נכון יותר לומר שאני מחפש דרכים מועילות לשחזור של חלקים שעל פניו, נראה שפרחו להם. באחד הימים שוטטתי בזמן שלי לאחור ומצאתי משהו ממש שימושי בהתחשב בעובדה שהאביב כבר כאן והתות כבר בוכה שקוטפים ממנו את פירות ההצלחה שלו.

כשהייתי ילד היה לי שכן בוגר ממני בכמה שנים, הוא היה (ואולי עדיין) קצת ערס שסיבך אותי בכל מיני שטויות. מצד שני הוא לימד אותי המון, איך להכין רוגטקה, איך לתקן את אופני ה BMX, איך לבנות מחנה בראש העץ ועוד דברים מועילים לילד.

בסביבה שגדלתי היו כל מיני עצי פרי ומאכל, כל אחד בעונתו היה חגיגה, השסק והמישמש, שני הכתומים שאני זוכר לטובה, אחד בגלל הטעם והשני בגלל הגוגואים, הלימון עם הריח המשכר שלו, עד היום אני קוטף לימון ירוק רק כדי להוציא ממנו קצת שמן אתרי, החרוב, אוי החרוב עם תוכן הדבש שלו, אני לא יודע אם זה נחשב פרי, בעיניי זה משהו תרמילי ומוזר. שונה מכל העצים הקטנים האלו היה עץ התות, ענק בן 10 או 12 מטר עם ענפים עבים, עץ טוב מבחינת איך שהוא צמח שאיפשר לקטוף ממנו את כל הפירות בקלות של ילד קוף.

אל תשאלו אותי איך או מאיפה הידע אבל השכן הערס לימד אותי להכין גם ריבת תותים (ממה שנשאר אחרי שהתפוצצנו).

המצרכים הדרושים:

1 ילדים על העץ.
1 קילו תותים אדומים או שחורים.
1 קילו סוכר
1 אח"הצ פנוי

עץ תותים

עכשיו זה ככה בגדול, אחד קילו פרי (או ירק) על אחד קילו סוכר יוצא ריבה בד"כ. יש יוצאים מן הכלל שזקוקים קצת לעזרה על מנת להפוך על פי ההגדרה לריבה, כאלה  שמגירים המון נוזלים בעת הבישול יצטרכו יותר סוכר או חומר מעבה אחר - אנזים פקטין שניתן למצוא בחנויות טבע כאבקת פקטין או שהכי טוב ללכת על טבעי, לוקחים שני תפוחים ומחרצנים אותם, אוכלים את התפוחים (או מוסיפים לריבה שהם קלופים) ואת החרצנים עוטפים בבד גזה קטן, עושים צרור ומכניסים לסיר יחד עם הסוכר והפרי, אפשר לרוקן תיון ולשים את החרצנים בפנים, עם חוט התיון - קושרים :). פקטין קיים באופן טבעי בחרצנים.

שוטפים היטב את התותים ומורידים עם קצה האצבע את הצ'ופציק הירוק מלמעלה. משאירים במסננת עד שכל המים מהשטיפה, ירדו.
רצוי להשתמש בסיר עם תחתית עבה שלוקח לו זמן. לא אלומיניום.
מדליקים אש (הכי) קטנה ומניחים עליה את הסיר עם כל התותים, הסוכר וצרור הפקטין. מכאן יש כמה גישות, המערבבים והלא מערבבים. אם אתם רוצים לראות חתיכות פרי בין כל הסוכר הצבעוני מסביב, לא לערבב בגסות. אפשר להרים את הסיר בזהירות ולעשות איתו תנועות של מחפש זהב כדי לערבב.

אני לא חושב שאפשר לטעות בריבה כמו שאי אפשר לטעות בחמין, הזמן עושה את שלו ומקסימום מקסימום יצא בסיס טוב לקומפוט או מילוי לעוגה.

בהצלחה.