חזרה לכל המדורים

עבודות צבע - איך להיות צבעי ?

עבודות צבע

יום חמישי, צהריים לקראת שלוש, טלפון מפתיע מחבר שהוא קבלן שיפוצים. מייד בהתחלה שמעתי בקול שלו שמשהו לא 100%... "נתקעתי בלי עובד ואני חייב לסיים פרויקט שיפוצים, אתה רוצה להזיז קצת את התחת מהכסא ?". "מה העבודה ?"  שאלתי... "עבודות צבע בדירה, קצת שיפשופים של תיקונים וצביעת הקירות."

האמת, ממש לא התחשק לי, בדיוק סיימתי בניית מקלחת ושירותים תוך כדי שאני מצלם את זה כסדרה ליוטיוב- ריאליטי שיפוצים - והחלק האחרון שבדיוק עשיתי הוא צביעה סופית של כל מה שבניתי. ובכל זאת אמרתי כן, תמיד אפשר ללמוד משהו ובאמת רצוי מדי פעם להזיז קצת את הגוף.

מייד עם תחילת העבודה למדתי משהו חדש. התמחור של עבודת צבע הוא שונה בין אם הדירה ריקה וכחלק משיפוץ נרחב יותר ובין דירה שגרים בה והצבעי או הקבלן צריכים להתחיל להזיז ארונות ושולחנות מחדר לחדר. למזלי הדירה היתה ריקה ולא הייתי צריך להיות סבל.

הקירות במצב טוב יחסית ולא נעשו הרבה תיקונים, רק דברים קטנים כמו חורים של מסמרים לתמונות, מדפים ואחרים. הבעיה, כל קירות הבית צבועים בצבע לבן עם טקסטורה גלית כזו אז כל תיקון נראה לעין ואין דרך להעלים את זה חוץ מלטייח את הקיר ולצבוע מחדש. נדרשנו לצבוע גם את התקרות מה שהיה קצת מוזר כי צביעת תקרות זה משהו שעושים פעם באיזה עשור... והם אכן היו לבנים...אבל הלקוח שמשלם תמיד צודק.

את התקרות צובעים עם רולר שמחובר למקל מאריך. הרולר עצמו לא נכנס לפינות ולא עושה "חיתוכים" כמו שצריך ולכן מתחילים קודם עם מברשת צבע קטנה ועוברים בנדיבות ובזהירות בצמוד לפינה, נזהרים שלא יגלוש לקיר מכיוון ששם יהיה צבע מסוג אחר וגוון אחר. העבודה לא פשוטה מכיוון שתנועות הגוף הן מונוטוניות, כמו תפילה שלא נגמרת, בנוסף הצוואר נתפס כי הראש כל הזמן למעלה. אני מציע לכל מי שעושה עבודות צבע בפנים הבית - תעבדו עם פרוז'קטור שיאיר לכם את הפינות החשוכות, כשצובעים לבן על לבן, קשה להבחין אחרי שהתייבש - איפה צבעתם ואיפה לא. לפעמים בתקרות יש גלים וצביעה עם רולר לא נותנת תוצאה טובה מספיק, אפשר לעבור שוב עם מברשת צבע. את התקרות צובעים בצבעי סיד, לא קריל.

לאחר צביעת התקרות עברנו לקירות עם הטקסטורה אותם צריכים לצבוע בצבע מגוון. בעודי מכין את האיזור שאני אמור לצבוע בו, בזוית העין אני קולט את הקבלן מוציא מאיזה תיק גרביונים ! מייד הוא קלט את המבט ההמום שלי ואמר תרגע - אנחנו לא הולכים לשדוד שום בנק ואני גם לא אבקש ממך ללבוש את זה :) - מסננים עם זה את צבע הקריל המגוון כי לפעמים נוצרים בו גושים וזה מחרבש את כל העבודה. למדתי עוד משהו...

גם כאן עובדים עם רולר וגם כאן מתחילים עם מברשת קטנה ועוברים בנדיבות על כל הפינות והחיבורים - רק כמה ס"מ - החיבור בין הקיר לתקרה, מעל הפאנלים, מסביב למשקופי דלתות וחלונות, מסביב לשקעים ותקעים ובכל מקום אחר בו יהיה קשה לנווט עם הרולר מבלי ללכלך. אחר כך קל יותר לעבוד כי צריך להזהר פחות והעבודה זורמת. בקיר עם טקסטורה הרולר נותן תוצאה יפה אבל מכיוון שיש הרים וגבעות בצבע - יש "חורים" שהרולר לא מגיע וצריך לעבור שוב - במיוחד שזה גוון אחר והנקודות הן לבנות.

לסיכום - להיות צבעי זו עבודה מתישה, לפעמים צריך להיות סבל, עולים ויורדים בסולמות, הגוף תקוע בתנוחות מוזרות במשך שעות, היד צריכה להיות יציבה ב"חיתוכים" של הפינות וזה כמו לנסות לכתוב בכתב היד הכי יפה שלכם - דורש המון ריכוז ומאמץ.

הכי מעצבן - לצבע היום כבר אין "ריח של צבע" - היצרנים מוסיפים לו ריחות שונים וזה שעבדתי איתו היה בריח של לימון כמו אמה לכלים של פעם.