חזרה לכל המדורים

בניית בית עם סכין וגרזן

כפר מלאנה בפרוואטי

יש דברים שצריך לראות כדי להאמין.

כפר מלאנה שבעמק פרוואטי, אחד המקומות ההזוים ביותר עלי אדמות, בחיי.  אי אפשר להגיע לכפר עצמו ברכב ממונע, הכפר שוכן בגובה 2600 מטר ורכב מביא אותך לגובה של 2300 מטר, נשאר "רק" 300 מטר של טיפוס שלא יבייש שום מסע כומתה. יש שתי אפשרויות, לרכב על חמור או לטפס רגלית, עם הציוד עליך.

בהודו עובדת שיטת הקאסטות שקובעת בעצם את המעמד שלך, עם מי תתחתן, איפה תגור ובאיזה עבודה תעבוד. תושבי מלאנה די בטוחים שהם מורמים מכולם ובעצם נמצאים בטווח נגיעה מהאלוהים ולכן בעינהם אתה טמא והם קדושים. זה אומר שאסור לגעת בכלום, לא בבתים, לא במוצרים בחנות, לא בסלע שעליו מכבסים את הבגדים ובטח לא באנשים עצמם, אם תעברו בשביל והשמש תטיל את צלכם על מישהו - הלך עליכם כי גם הצל שלכם טמא ! ( אמיתי לגמרי ). מי שעובר על החוק המקומי מקבל קנס וחייב לשלם אותו במיידי למועצת הזקנים של הכפר.

חדר האוכל במלאנה

כתבתי בעבר על מצב החשמל בהודו, הכל ארעי ומודבק במקרה הטוב עם סרט דביק. לילה אחד נשרפו 100 בתים בכפר כתוצאה מקצר חשמלי והגרוע מכל לטענתם, שנשרף גם בית התפילה שלהם.

החורף מתקרב במהרה, חייבים לבנות מחדש. העניין הוא שהכפר כל כך נידח וכל כך לא נגיש שאין שום אפשרות לכלים ממוכנים וכלי העבודה מסתכמים בפטישים, משורים, גרזנים ומצ'טות ( סכין ארוך ). תושבי מלאנה לא מפחדים מעבודה קשה וכורתים את העצים עם גרזן פשוט, מקלפים ומעבדים אותם בשטח בעזרת מצ'טות ואת התוצר הסופי ( עץ אורן לא מהוקצע וללא שום טיפול ) סוחבים על הגב או הכתף לאתר הבניה.

שינוע עצי בניין לאתר העבודה

כל מי שיכול לסחוב, סוחב, מנערים ועד זקנים - בתמונה למעלה אפשר לראות את המאמץ שניכר על הפנים, הלשון בחוץ וכבר אין כח. העיקר שהמצ'טה איתך. אותו אדון זקן זז הצידה ועצר בצד שראה אותי, הוא חשש שבטעות חלק מגופי או הציוד שלי יגע בעץ שהוא סוחב ואטמא אותו.

תמיד יש את המתחכמים שמנסים בשיטות שונות להקל על עצמם :) יש כאלה שיצרו לעצמם ריתמת סבלים שמחזיקה את העץ על הגב וכך הידיים חופשיות לשיווי משקל שנדרש כל כך במדרונות התלולים. יש כאלה שסוחבים בזוגות אבל כולם ללא יוצא מן הכלל ללא שום ציוד מגן, כפפות או נעלי עבודה, עובדים עם כפכפי אצבע או מגפיים.

כפריים  סוחבים עצים לבניית הכפר מחדש

הסביבה והצורך מכתיבים לרוב האנשים איך לחיות, כמו שנאמר זה מה יש ועם זה ננצח.

תהנו.