חזרה לכל המדורים

אספלט צמנט

חבית אספלט קר

אספלט הוא חומר מינרלי כבד בצבעים שבין חום לשחור, אחד ממספר תרכובות פחמימניות הנקראות ביטומנים. אספלט הוא חומר מקשר חזק, מתאים לכל מזג אוויר ועמיד למגוון רחב מאוד של כימיקלים. אספלט מקשר אבנים גרוסות וחצץ (אגרגאטים) למשטחים קשיחים ועמידים לשחיקה כמו כבישים, מסלולי המראה, מדרכות ועוד.

אספלט יכול להיות מופק ממקורות טבעיים כמו בורות אספלט הפזורים במספר מקומות בעולם (למשל לה ברי בלוס אנג'לס) או כתוצר לוואי של תעשיות הנפט - נקרא גם אספלט פטרוליום.

אספלט הוא אחד מחומרי ההנדסה\בניה הוותיקים ביותר, כ 6000 שנה לפני הספירה, השומרים פיתחו תעשיית ספנות משגשגת והשתמשו באספלט כדי לאטום את הספינות שלהם למים. המצרים הקדמונים השתמשו באספלט לחניטת גופות על ידי הספגה של בדי החניטה באספלט (אימפרגנציה). תרבויות קדומות אחרות עשו שימוש נרחב באספלט לאיטום מאגרי מים, תעלות השקייה, דרכים ואפילו כחומר מקשר (מורטר) ללבנים במקדשים.

שופל ומכבש אספלט

האספלט שבו עשו תרבויות אלו שימוש הוא אספלט טבעי שהתגלה בשכבות גאולוגיות כחומר רך וצמיג או כחומר פריך בין שכבות סלעים (נקרא גם פחם אספלטי). אספלט טבעי זה נוצר כאשר פטרוליום גולמי מצא את דרכו במעלה שכבות הקרקע דרך חריצים וסדקים בסלעים, הפעולה הטבעית של מזג האוויר - שמש ורוח, גרמו לנידוף של הגזים והשמנים הקלים, המשקע שנשאר - אספלט.

עד תחילת המאה שעברה השתמשו באופן נרחב באספלט ממקורות טבעיים אך במקביל לתעשיית הרכב התפתחה גם תעשיית זיקוק הנפט וגילו שאפשר להפיק את האספלט כתוצר לוואי של תעשייה זו - אספלט פטרוליום. לאספלט פטרוליום יש את אותן התכונות כמו לאספלט טבעי עם היתרונות שבייצור אחיד וללא חומרים אורגנים או מינרלים לא טהורים.

מפזר אספלט זחלי

השימוש העיקרי לאספלט כיום הוא כציפוי לכבישים. אספלט לסלילת כבישים הוא תערובת קהה של אספלט צמנט, חול ואבנים גרוסות. לאחר חימום התערובת שופכים אותה על הכביש ומיישרים בתנועת גריפה, לאחר מכן התערכובת נכבשת על ידי מכבש לדרגת הצפיפות הנדרשת. אספלט משמש גם למילוי תפרי התפשטות, תיקוני בורות בכבישים, סלילת מסלולי ריצה, מגרשי משחקים ועוד. עוד שימוש נפוץ באספלט כיום הוא לתעשיית בידוד גגות ומבנים על ידי יריעות ביטומניות

החומר הגולמי המשמש כיום בתעשיית ייצור אספלט הוא פטרוליום. פטרוליום הוא סוג של ביטומן נוזלי טבעי. אספלט הוא אחד המרכיבים הטבעיים של הפטרוליום וקיימים סוגים של פטרוליום שמורכבים בעיקר מאספלט. הפטרוליום מגיע מבארות הנפט לבתי הזיקוק ושם מתחיל התהליך ההפרדה למרכיבים השונים ונגזרות שונות. לאחר תהליך הפרדה ראשוני בבתי הזיקוק, המרכיבים השונים והנגזרות השונות מזוקקים הלאה למגוון רחב של מוצרים: אספלט, פארפין, גאזלין, נפטה, שמני סיכוך, קרוסין, דיזל ועוד. מכיוון שאספלט הוא המרכיב הכבד של פטרוליום, הוא אינו מתנדף בזמן תהליך הזיקוק, אספלט הוא בעצם השארית של כל תהליך הזיקוק.